resim54537899

Renkli ya da eşli okey nasıl oynanır

Renkli ya da eşli okey iyi mi oynanır

 

Ülkemizde okey olabildiğince tanınmış bir toplumsal masa seçimi oyundur. Özellikle pandemi girdikten sonrasında popülerliği olabildiğince artmış ve fazlalaşmıştır. İnsanlar pandemi ile internetten okey oynamaya, internetten okey oynarken canlı radyo dinleyip söyleşi etmeye başlamıştır.

 

Peki bu renkli ya da eşli okey nedir:

 

Okey oyunundaki bir masadaki okey taşının rengine göre elin renkli ya da renksiz olduğu saptanır. Bu taşlar ise şunlardır; kırmızı ve siyah olanlardır. Eğer okey taşınız siyah ya da kırmızı ise oyun renkli okeydir. Mavi ya da sarıysa oyun renkli okey değildir. Renkli okey oyunun bu yolla basitçe saptayabilirsiniz. Ancak masanın ayarlarından da oyunun renksiz seçeneğini ayarlar iseniz bu olayın artık bir kıymeti kalmayacaktır. Bu da şu demektir; okeyin rengi ne ayrım etmeksizin oyun renksiz olacaktır.

 

 

101 Okey nelerdir iyi mi oynanır?

Yüz bir okey dört şahıs ile birden çok tur ile oynanır. Bu oyunda istenen netice olası olmasıyla birlikte azca puan alarak oyunu kazanmaktır. Tüm turların sonunda minimum puanı kazanmış olan oyuncu oyunun kazananıdır. Puanlar eldeki kalan taşların üstündeki sayılarla hesaplanır (örneğim: bir adet siyah 3 = 3 üç puan, bir adet kırmızı 11 = 11 puan). Oyun destelerden çekecek taş kalmayıncaya kadar oynanabileceği gibi kişilerden birinin elini bitirmesi ile de tamamlanabilir. Oyun belli başlı turlardan oluşur. (Örneğin: üç, beş, yedi, dokuz ya da on bir tur) bütün turlar kişilerden birinin elini tamamlamasına kadar devam eder.

 

Renkli okey nelerdir iyi mi oynanır?

Oyunu oynayan şahıs grubunun belirteceği renge göre sarı – siyah ya da kırmızı – yeşil aynısı renk gruplandırmaları tamamlandığında iki katı ceza verilir. Bu de demek oluyor ki elini bitiren oyuncu ortaya bıraktığı taş sarıysa ve oyunun başından beri okeyin rengi olarak sarı belirlenmişse bu vakada kaybeden şahıs ya da kişiler iki katı cezalandırma puanı alırlar.

 

Düz okey nelerdir iyi mi oynanır?

En malum türünde iki sette toplam yüz altı adet taş bulunur. Taşlar, birden on üçe kadar numaralandırılmış olup dört ayrı renge sarı, siyah, kırmızı, mavi renklere ayrılmıştır. Her rakamdan ikişer adet bulunur. Bulunanların yanı sıra bütün taşlar içinde toplam iki adet ‘yalan okey‘ ismi verilen taşlar da vardır. Oyunun başlangıcında bir şahsa on beş, kalan üç şahsa on dört taş dağıtılır. Istakasında on beş taş bulunan şahıs oyuna adım atar ve taş çıkartır. Kişiler her bir turda masadan ya da birbirlerinden (bir önceki kişiden) üst üste konulmuş durumdaki taşlardan bir adet taş alır ve ıstakasından bir adet taş çıkararak haiz olduğu taşları tamamlayıp oyunu bitirmek için çalışır. Oyunun daraldığı vakit zarfında elinde okey bulunan şahıs aslolan jokeri yere atıp bitti okey diyebilir. Yalancı okey taşı ile masada oluşturulan okey art arda perde kullanılmaz. Ancak kimse birbirinin ıstakasındaki taşları bilmesi imkansız ve göremez.

 

101 okey iyi mi oynanır? Renkli Okey Nasıl Oynanır? Düz Okey Nasıl Oynanır? Okey oyna  

 

 

 

 

 

 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir