resim92959040

101 Okey Nasıl Oynanır?

 

 

Bu makalemizde Okey oynamaktan, canlı radyo dinleyerek canlı söyleşi ederek okey oynamaktan bahsedeceğim.

 

Klasik Okey nedir?

 

Okey; kare biçimindeki taşlar, taşları yerleştirmek amacı için ıstakalarla oynanan bir. Şans, zekâ ve dikkat oyunudur. Okey kelimesi, bunun yanı sıra oyunda joker taşının ismini temsil etmektedir. Oyundaki her şahıs elindeki haiz olduğu taşları oyunun kurallarına göre dizip belli setleri tamamlamak amacı için çalışır. Istakasını en süratli şekilde tamamlayan oyuncu o oyunu kazanmış olur. Çıkışı domino oyununa dayanan okey T.C.’de ve yurt dışındaki Türk toplulukları içerisinde fazlasıyla tanınmış olmuş bir oyun türüdür.

 

En malum türünde iki sette toplam yüz altı adet taş bulunur. Taşlar, birden on üçe kadar numaralandırılmış olup dört ayrı renge sarı, siyah, kırmızı, mavi renklere ayrılmıştır. Her rakamdan ikişer adet bulunur. Bulunanların yanı sıra bütün taşlar içerisinde toplam iki adet ‘yalan okey‘ ismi verilen taşlar da vardır. Oyunun başlangıcında bir şahsa on beş, kalan üç şahsa on dört taş dağıtılır. Istakasında on beş taş bulunan şahıs oyuna adım atar ve taş çıkartır. Kişiler her bir turda masadan ya da birbirlerinden (bir önceki kişiden) üst üste konulmuş durumdaki taşlardan bir adet taş alır ve ıstakasından bir adet taş çıkararak haiz olduğu taşları tamamlayıp oyunu bitirmek için çalışır. Oyunun daraldığı vakit zarfında elinde okey bulunan şahıs aslolan jokeri yere atıp bitti okey diyebilir. Yalancıcı okey taşı ile masada oluşturulan okey art arda perde kullanılmaz. Ancak kimse birbirinin ıstakasındaki taşları bilmesi imkansız ve göremez.

 

101 Okey  iyi mi oynanır?

Yüz bir okey dört şahıs ile birden oldukça tur ile oynanır. Bu oyunda istenen netice olası olmasıyla birlikte azca puan alarak oyunu kazanmaktır. Tüm turların sonunda minimum puanı kazanmış olan oyuncu oyunun kazananıdır. Puanlar eldeki kalan taşların üstündeki sayılarla hesaplanır (örneğim: bir adet siyah 3 = 3 üç puan, bir adet kırmızı 11 = 11 puan). Oyun destelerden çekecek taş kalmayıncaya kadar oynanabileceği gibi kişilerden birinin elini bitirmesi ile de tamamlanabilir. Oyun belli başlı turlardan oluşur. (Örneğin: üç, beş, yedi, dokuz ya da on bir tur) bütün turlar kişilerden birinin elini tamamlamasına kadar devam eder.

 

Canlı ve radyo dinleyerek renkli okey oynamak

Günümüzde her şeyin internetten olası olduğu gibi online ortamda 101 okey oynamak da Okey oynamak da katlamalı okey oynamak da ve hatta canlı okey oynarken canlı radyo dinleyip canlı söyleşi etmek bile mümkündür. Bunun için belli başlı siteler mevcuttur.

 

 

 

 

 

101 okey iyi mi oynanır? Renkli Okey Nasıl Oynanır? Düz Okey Nasıl Oynanır?

 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir