resim97258391

Online 101 Okey

İçindekiler

  • 1 101 Okey Oyna
  • 2 101 Okey Oyunu
  • 3 101 Okey İndir

Okey oyunundan sıkılanlar için okeyin oldukça sayıda türü vardır. 101 okey bu çeşitlerden yalnızca bir tanesidir. 101 oyunu, minimum dört şahıs ile oldukça sayıda el olarak oynanır. 101 oyununun düzgüsel okeye göre birtakım kuralları vardır.

101 Okey Oyna

Normal okeyde taşları dağıtmadan ilkin beşerli dizerken, 101 okeyde taşlar yedişerli dizilir. Dağıtacak şahıs düzgüsel okey oyunundaki gibi ilkin okeyi açar, daha sonrasında dağıtmaya başlar. Herkesin elinde yirmi bir tane okey taşı bulunmalıdır. Eli dağıtanın sağında oturan kişide ise yirmi iki taş olur ve oyunu ilk taşı atarak bu şahıs başlatır.

101 okey oyna

101 Okey Oyunu

101 okeyde amaç, elinizdeki per yapmış olduğunuz sayıların toplamının 101’e muadil ya da büyük olması gerekir. Aksi takdirde ortaya açamazsınız. Bütün sayıların toplamak zor geliyor ise üçlü perlerin ortasını biriktirerek başlayabilirsiniz. Üçlü perlerin ortaları otuz dördü verdiği vakit eliniz açar. Siz ya da bir başkası elini yere açtıktan sonra, bir sonraki oyuncuya attığı taşa dikkat etmelidir. Çünkü yerdeki perlere işleyen rastgele bir taş atmanın cezası vardır. Oyunda hepimiz ellerini açtıktan sonrasında yere maksimum işleyerek bitmek önemlidir. Çifte giderseniz elinizde minimum beş tane çiftinizin olması lazımdır. Çift açanlar, yere per indiremez, ellerindeki rakamları başkalarının açtıklarına işlemek zorundadır. Oyun sonunda elinde minimum sayıyı bırakmak önemlidir.

101 Okey İndir

Katlamasız oynanan 101 okeyde, oyuncular bundan önceki elde oluşturulan elin değerine bakmaksızın elleri 101 okey indir yaptığında yere açabilirler. Katlamalı 101 okeyde vaziyet farklıdır. Bir önceki kişinin açmış olduğu sayının minimum bir üzeri olmadan el yere açılamaz.

101 okeyde, bir sonraki oyuncuya atılan okey taşı 101 ceza puanına neden olur. Bu yüzden okey atmadığınızdan emin olun. Bir sonraki oyuncuya atılan taşın yerdeki açılmış perlere işlemesi durumunda gene 101 ceza puanı yersiniz. Eğer eliniz 34’e tamamlanmadığı halde ortaya açmışsanız, gene 101 ceza puanı yersiniz. Yere okey koyduğunuzda, diğer birinde sizin okeyinizi koyduğunuz taş varsa elini açmış olduğu vakit okeyinizi alabilir bu da size gene 101 ceza puanına neden olabilir.

Bedava Oyna

Dilerseniz okey oyunumuzu ücretsiz okey sayfamız üstünden derhal ücretsiz oynamaya başlaya bilirsiniz. Üstelik hiç bir şekilde sizlerden ücret ve aynısı birşey öneri edilmemektedir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir