resim73323850

101 Çanak Okey Plus

101 çanak okey plus oyununa adım atmak için değişik seçenekler bulunuyor. Bunlardan ilkinin ”hemen oyna” düğmesine tıklanarak oyuna giriş yapılıyor. İkinci seçenek olarak oyuna giriş yapmak isteyenlerin ”masa aç” düğmesine tıklamaları gerekiyor. Bu aşamada çağrı et düğmesi kullanılarak oluşturulan masaya arkadaşların çağrı edilme imkânı da bulunuyor. Oyuna adım atmak için son alternatif olarak sistemde bulunan otomatik açılmış masalardan rastgele birine ”otur” düğmesine tıklanarak oyuna başlanabiliyor. Diğer yandan bu oyunun oynanabilmesi için masada 4 kişinin bulunması gerekiyor. Oyuna öncelikle başlamış olacak oyuncu fazladan bir taş ile oyuna başlıyor. Burada oyuncunun masadan rastgele bir taş kullanmaksızın ilk eli oynadığı görülüyor.

Oyunda Taş Çekme ve Alma Nasıl Yapılır?

Oyunda sırası gelen oyuncunun hem taş çekme hem de atılan taşı alma türünde alternatifleri bulunuyor. Fakat oyuncu soldan atılan taşı alırsa bu durumda elini açmak zorunda kalıyor. Oyuncuya atılan taş oyuncu açısından müspet olsa dahi puanının minimum 101’e kavuşması gerekiyor. Puan 101’e ulaşmıyorsa oyuncunun o taşı alması olası olmuyor. Oyuncu taşı alırsa ”geri bırak” düğmesine basarak yeni bir taşı ortadan çekmesi gerekiyor.

101 Çanak Okey Plus

101 Çanak Plus Oyunda El Nasıl Açılır?

Oyunda el açabilmek için oyuncunun perlerin toplamının minimum 101’e kavuşması gerekiyor. Bu durumda oyuncunun el açması olası oluyor. Ayrıca oyunda çift ve seri olarak iki el açma çeşidi bulunuyor. Seri açıldığında eldeki perlerin 101 puana kavuşması gerekiyor. 101 çanak okey plusta düzgüsel okeyde olduğu gibi 12-13-1 şeklinde el açılamıyor. Elin çift açılması halinde oyuncunun minimum 5 çifte haiz olması, el açma kuralları içinde yer alıyor.

101 Çanak Plus Oyunda Nasıl Ceza Alınır?

Oyunda yere taş açmaya başlayan ama bunu yapamayan oyuncular ceza alıyor. Oyunda oluşturulan taşların geçerli olmaması da oyuncuların ceza almalarına neden oluyor. Ayrıca oyunda işler taş atılması da oyunda ceza alınmasına neden oluyor. Oyunun her durumda işler olduğu göz önüne alındığında, oyunda hata sonucu okey atan oyuncuya da ceza veriliyor. Oyunda ceza alınmaması için oyuncuların bu hususlara dikkat etmeleri gerekiyor.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir