resim94054168

Okey Oyunu Çeşitleri

İnsanların, boş zamanlarında, keyifli zaman geçirmek için tercih ettikleri klasik oyunların başlangıcında gelen okey oyunu; son dönemlerde oyun yelpazesi gittikçe genişleyerek oyunculara çoğu türde okey oynama fırsatı sunuyor. Bu oyun türlerinin başlangıcında klasik okey gelirken son zamanların tanınmış oyunu olan yüz bir okey de, insanoğlu tarafınca olabildiğince rağbet görüyor.

İçindekiler

  • 1 Okey Oyunu Nedir?
    • 1.1 Okey Oyun Kuralları
    • 1.2 Okey Oyununda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Okey Oyunu Nedir?

Dünya genelinde klasik olarak oynanan okey; en azca dört oyuncu ile oynamaktadır. Oyuncular ellerinde bulunan taşlardan aynı renk olanları sıralı bir halde dizerek ya da değişik renkteki aynı rakam olan taşları yan yana dizerek ellerini açmayı ve oyunu kazanmayı amaçlar. Oyunun genelinde seri diye adlandırılan sıralı taşlar şayet aynı renk ise üçlü dörtlü ya da beşli dizilebilir iken değişik renkteki aynı rakam olan taşlar en azca üç en çok dörtlü olarak seri oluşturulabiliyor. Ellerindeki seriyi bu şartlar doğrultusunda tamamlayan oyuncular istekalarını açarak oyunda üstünlük elde ediyorlar.

okey oyunu çeşitleri

Okey Oyun Kuralları

Klasik okey oyunu, ağırlıklı olarak genel geçer sınırı olan kurallardan oluşurken; yüz bir okey oyunu, kendi içerisinde de değişik türlerde oynanabildiği için kuralları daha geniş kapsamlı olmakla birlikte; oyun sırasında oyuncuların daha dikkat kesilmesini sağlıyor. Özellikle yüz bir okey oyunu oyuncuların tercihlerine göre; katlamalı yüz bir, cezalı yüz bir gibi değişik türlerde oynanabiliyor. Katlamalı yüz bir oynayan oyuncular ellerindeki dizili serilerin rakam değerleri toplamının en azca yüz bir olması sonucu, bu sayıya ilk ulaşan oyuncu elini açabiliyor öteki oyuncular ise ilk açan oyuncudan en azca bir fazlası seri rakam ile ellerini açabiliyor. Oyun sonunda, istekasında en azca rakam kalan oyuncu avantajlı konumda oluyor.

Okey Oyununda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Klasik okeyde oyuncular, ellerindeki taşları seri yaparken bilhassa serinin renkli taşlardan değil de aynı renkteki taşlardan bulunmasına dikkat ediyor. Çünkü aynı renk taşların, yerden çekilen taşlar arasında gelme ihtimali daha yüksek olunca kazanma ihtimali artıyor. Yüz bir okeyde ise oyuncular biran ilkin hedef rakam olan, toplam yüz biri bulabilmek adına ellerindeki rakam kıymeti düşük taşları rakiplerine atmaya daha dikkat ediyorlar. Yerden çekilen rakam kıymeti yüksek taşlar ise istekada tutulup serinin sayısını yükselmekte kullanılıyor.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir