resim67495329

Okey Oyna

 

 Okey Oyna

 

 

Okey 106 tane taştan oluşan bir oyun çeşididir. Okey taşları 4 tane renkten oluşur ve 1’den başlayarak 13’e kadar sayılar bulunur. Toplamda her sayıdan 8 adetten bulunmaktadır ve iki tane kırmızı, iki tane siyah, iki tane sarı, iki tane mavi renktedir. Okey oyununun içerisinde 2 adette numarasız taş bulunmaktadır bu taşlar joker olarak adlandırılır. Okey oyunu toplamda 4 şahıs ile oynanmaktadır. Başlarken 3 oyuncuya 14 taş verilir ve ilk başlamış olacak olan oyuncuya 15 taş verilmektedir.

 

Dağıtılan taşlar ıstaka ismi verilen tahtaya dizilir. Kapalı bulunan taşlar ortada durur ve bu oyun içerisinde oyuncuların tercih edecekleri taşlardandır. En üstte aleni olan taş ise okey taşının ne olacağını gösterir. Yere oluşturulan sayının bir fazlası okey olarak adlandırılır. Okey bütün taşların yerine kullanılan hususi bir taştır. Okey taşının yerine ise fazladan bulunan 2 tane hususi taşımız kullanılır. Bunun adına da düzmece okey denilmektedir. Okey oyunu ise ilk oyuncunun elinde bulunan işe yaramayan taşı yandaki arkadaşına atması ile başlar. Okey oyunun amacı ise aynı renkte bulunan taşları sıraya dizmek ve daha sonra aynı sayılı taşları değişik renkli taşlarla öbek yapmaktır.

 

Okeyde sırası gelen oyuncu şayet arkadaşının ona attığı taş işine yarıyorsa o taşı alır. Fakat yaramıyorsa ortada kapalı duran taş kulesindeki en üstte bulunan taşı alır. Daha sonra elinde bulunan işe yaramayan taşı tarafındaki arkadaşına atar ve oyun bu yolla devam eder. Okey de oyuncunun elindeki 14 taş kurallara göre dizilmişse eli bitmiş demektir ve 15’inci taşı ortaya açarak oyunu bitir. Okey oyna programı indirerek çevrimiçi şeklinde de oynama imkanı bulabilirsiniz. Teknolojinin gelişmesi ile beraber okey oynamak daha basit hale gelmiş olarak dilediğiniz yerde çevrimiçi olarak oynama imkanı sunmaktadır. Günün her saatinde ve istediğiniz yerde tatbik üstünden asla tanımadığınız kişilerle ya da kendi dostlarınızla okey oynayabilirsiniz.

 

 

 Okey Kuralları Nelerdir?

Okey oynamanın kuralları son aşama basittir. İşte okey kuralları;

 

l 3 oyuncuya mutlaka 14 tane taş dağıtılmalı ve 1 oyuncuya 15 tane taş verilmelidir.

l Hiçbir oyuncu birbirinin ıstakasında bulunan taşlara bakamaz.

l Okey taşı her taşın yerini tuttuğu için onun yerini düzmece okey taşı tutmaktadır. Bu düzmece okey taşı yalnızca reel okeyin yerine kullanmak mümkün onun haricinde asla bir taşın yerini tutmaz.

l Yere açılmış olan taşın öteki eşi taşlar dağıtıldığı anda bir oyuncunun elinde ise buna gösterge denilir ve puan düşülür.

l Okey oyununda bir perde minimum 3 taş yer almalıdır. Bu taşlar aynı rakam ve değişik renk olması gereklidir ya da aynı renk rakam dizilimi olmalıdır.

l Okey taşları 13 sayısına kadar bulunmaktadır. Okey oyunun en hususi kurallarından biri de 13 sayısından sonra 1 rakamını arkasına alabilmesidir. 12-13-1 olarak per oluşturula bilinir. Fakat 13-1-2 şeklinde bir per oluşturulamaz.

l Okeyde yana atılan taşlar üst üste konulur ve daha sonra öteki oyuncular tarafınca dağıtılarak bakılamaz. Oyunun takibini oyuncuların iyi derecede yapması gerekir. Eğer oyunculardan biri çifte gidiyorsa ve bunu açıklamışsa o vakit yanda üst üste dizilmiş olan taşa bakabilir.

Okey oynamak ve kurallara uygunluk göstermek olabildiğince basittir. Okey oyununda mühim olan nokta dikkattir. Okey oyna uygulamasında da bütün kurallar bu şekildedir. Dilediğiniz vakit okey uygulamasından oyunu açarak oynayabilirsiniz. Okey oynarken el takip edeni yapmanız sizin avantajınıza olacaktır. Yanda bulunan arkadaşınızın attığı taşlardan hangi taşlara ihtiyacı olmadığını anlayarak onu taşlayabilirsiniz.

 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir