resim14265497

101 Okey Oyna

 101 Okey Oyna 

101 okey oyna oyunu klasik okey taşları ile oynanmaktadır. 4 renkten oluşan taşlar 1’den 13’e kadardır ve 2 tane joker taş bulunmaktadır. Okey 101 dört şahıs ile oynanan bir oyun türüdür. Taş dağıtımı yapıldıktan derhal sonrasında oyuncular dağıtılan taşları ıstaka ya dizmeye başlarlar. Dizilim yaparken sayıların birbirini takip etmesi ve aynı renk olması olabildiğince önemlidir. Diğer seçenek ise değişik renk olup aynı rakam dizilimini oluşturmaktır. Her oyuncuda toplamda 21 tane taş bulunmalıdır.

 

Dizilim listesi yapılırken 1’den 13’ e kuralı esas alınmaktadır. Bu dizilim kuralına göre öncelikle ufak sayılardan başlanılarak büyük rakamlara doğru sıralanır. Dizilim belirlendiği gibi tamamlandıktan sonra, oyuncunun kendi talebi ile işe yaramayan taşı sağ tarafında bulunan oyuncuya verir. Rakip olan oyuncu ise yandan gelen taş işine yarıyorsa şayet alır yaramıyorsa yerden taş çeker ve işine yaramayan taşı atar. Okey Oyna bu yolla devam etmektedir.

 

101 okey oyununa el açabilmek için oyun başladıktan sonrasında elinizde bulunan taş sayısı 101 sayısını tamamlamalıdır ya da geçmelidir. 101 sayısını yere açtıktan sonrasında ıstakanızda bulunan taşları bitirmek ve yerde bulunan taşlara işlemek için uğraşırsınız. Elinizde bulunan son bir taşı yere açana kadar oyun eksikleri olan anlamına gelir. 101 oyununda katlamalı ve katlamasız seçenekler bulunmaktadır. Katlamalı olan seçenekte yere ne kadar rakam açıldıysa o sayıyı geçmek zorundasınız. Katlamasız olanda ise yere ne kadar yüksek rakam açılırsa açılsın siz 101’i tamamladığınız vakit elinizi kolaylıkla açabilirsiniz.

101 Okey Kuralları

  1. 101 okey oyunu için 4 oyuncu olmalıdır, oyuncular tek olarak veya eşli şekilde oynarlar.
  2. Oyun turlar şeklinde oynanmaktadır. 101 oyununa başlamadan ilkin bu turlar belirlenmektedir.
  3. Taşlar 7’şerli olarak 14 öbek olacak şekilde dizilmesi gereklidir.
  4. Taşlar oyunculara dağıtılırken dağıtım prosedürü saatin ters yönünden doğru dağıtılmalıdır.
  5. Her turda değişik bir oyuncuya taş dağıtılmalıdır ve her oyunda yeni bir oyuncu oyuna başlamalıdır.
  6. Oyundaki okey taşı oyun başlamadan belirlenmelidir.
  7. Gruplandırılmış olan taşlar belli olan bir düzene göre dağıtılması gerekir.
  8. Okey oyununda olduğu gibi 13-1 şeklinde bir dizilim yoktur.
  9. Eğer oyuncu yerden değil de yandan bir taş alırsa o eli açmak zorundadır. Bu kaide 101 okey oyununun en mühim kuralıdır. Yan yandan okey oyunundaki gibi taş almanız için elinizi açmanız gerekmektedir aksi taktirde o taşı alamazsınız.
  10. Taşlar dağıtıldığı vakit hiç bir oyuncu öteki arkadaşının eline mutlaka bakamaz.

 

101 oyunun kuralları bu şekildedir. Oldukça kolay ve zevkli olan bu oyundan katiyen vazgeçemeyeceksiniz. Online olarak oynamanızda mümkündür, yapmanız ihtiyaç duyulan 101 okey uygulaması indirmek ve programa üye olmaktır.

 

101 okey en coşku verici ve en zevkli çevrimiçi oyunlardan bir tanesidir. Son dönemlerde daha tanınmış hale gelen 101 okey iyi mi oynanır  oyununu dilediğiniz yerde ve dilediğiniz vakit kolaylıkla oynayabilirsiniz.

 

101 okey oyununda kendi taktiklerinizi kendiniz belirlemelisiniz. Oyunun takibini iyi yaparak atılan rakamlara göre tahmin yürütmelisiniz. İşinize lazım olan taşlar çıktıysa şayet taktiksel zekanızı kullanarak oyununuzu değiştirebilirsiniz. Yere atacağınız taşlarda bir o denli önemlidir. Atacağınız bir taş rakibinizin elini açmasına niçin olabilir. Bunun için rakibinizin yere atığı taşlardan yola çıkarak rakibinizi taşlayabilirsiniz.

 

101 okey online  oyna programını ülkemizde binlerce şahıs kullanmaktadır. Uygulamayı açtığınız andan itibaren oyuna derhal başlayabilirsiniz. Oyuna başlamadan ilkin kendi seçeneklerinizi oluşturabilirsiniz. Dilerseniz kendi dostlarınızla bir oda kurup oynayabilirsiniz. Dilerseniz hiç tanımadığınız sizinle aynı seçenekleri yeğleyen kişilerle oynayabilirsiniz. Tamamen sizin arzu ve arzunuza kalmıştır.

 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir