resim59166775

Katlamalı Okey Oyna

Katlamalı Okey Nedir Nasıl Oynanır

 

Katlamalı okey oynamak dilerseniz Okey oynarken Oyunokey.com Sitesini tercih edebilirsiniz. Bu sitede 101 okey, renkli okey, düz okey, canlı radyo dinle, canlı söyleşi et, gibi seçenekler de mevcuttur.

 

Popüler okey çeşitlerinden biri de katlamalı okeydir bu okey tipinin düzgüsel okeyden farkı ise en kolay şekilde şudur:

 

Katlamalı okey oyununda sizden bundan önceki oyuncu yere seri açar ise bu seriden asgari bir fazla sayıya eşdeğer bir seri açmalısınız. Örnek olarak sizden ilkin seri açan oyuncunun ıstakasının toplam kıymeti 118 ise siz asgari olarak 119 toplama eşdeğer bir seri çıkarmak zorundasınız. Aynı şekilde katlamalı okey oyunlarında sizden önceki bir oyuncu çift açmışsa 1 fazla sayıda çift açmak zorundasınız. Örnek olarak sizden ilkin serisini açan kullanıcı 6 çift açar ise siz asgari 7 çift açmak zorundasınız.

 

101 Okey nelerdir iyi mi oynanır?

Yüz bir okey dört şahıs ile birden oldukça tur ile oynanır. Bu oyunda istenen netice olası olmasıyla birlikte azca puan alarak oyunu kazanmaktır. Tüm turların sonunda minimum puanı kazanmış olan oyuncu oyunun kazananıdır. Puanlar eldeki kalan taşların üstündeki sayılarla hesaplanır (örneğim: bir adet siyah 3 = 3 üç puan, bir adet kırmızı 11 = 11 puan). Oyun destelerden çekecek taş kalmayıncaya kadar oynanabileceği gibi kişilerden birinin elini bitirmesi ile de tamamlanabilir. Oyun belli başlı turlardan oluşur. (Örneğin: üç, beş, yedi, dokuz ya da on bir tur) bütün turlar kişilerden birinin elini tamamlamasına kadar devam eder.

 

Renkli okey nelerdir iyi mi oynanır?

Oyunu oynayan şahıs grubunun belirteceği renge göre sarı – siyah ya da kırmızı – yeşil aynısı renk gruplandırmaları tamamlandığında iki katı ceza verilir. Bu de demek oluyor ki elini bitiren oyuncu ortaya bıraktığı taş sarıysa ve oyunun başından beri okeyin rengi olarak sarı belirlenmişse bu vakada kaybeden şahıs ya da kişiler iki katı cezalandırma puanı alırlar.

 

Düz okey nelerdir iyi mi oynanır?

En malum türünde iki sette toplam yüz altı adet taş bulunur. Taşlar, birden on üçe kadar numaralandırılmış olup dört ayrı renge sarı, siyah, kırmızı, mavi renklere ayrılmıştır. Her rakamdan ikişer adet bulunur. Bulunanların yanı sıra bütün taşlar içinde toplam iki adet ‘yalan okey‘ ismi verilen taşlar da vardır. Oyunun başlangıcında bir şahsa on beş, kalan üç şahsa on dört taş dağıtılır. Istakasında on beş taş bulunan şahıs oyuna adım atar ve taş çıkartır. Kişiler her bir turda masadan ya da birbirlerinden (bir önceki kişiden) üst üste konulmuş durumdaki taşlardan bir adet taş alır ve ıstakasından bir adet taş çıkararak haiz olduğu taşları tamamlayıp oyunu bitirmek için çalışır. Oyunun daraldığı vakit zarfında elinde okey bulunan şahıs aslolan jokeri yere atıp bitti okey diyebilir. Yalancı okey taşı ile masada oluşturulan okey art arda perde kullanılmaz. Ancak kimse birbirinin ıstakasındaki taşları bilmesi imkansız ve göremez.

 

 Renkli Okey Nasıl Oynanır? Düz Okey Nasıl Oynanır? Okey oyna – 101 okey oyna- oyun okey- katlamalı okey oyna, renkli okey oyna, 101 oyun oyna, eşli okey oyna, katlamasız okey oyna ,canlı okey oyna, canlı radyo dinle, canlı söyleşi et.

 

 

 

 

 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir