resim53653415

Okey Taşları Nasıl Dağıtılır

Günümüzde insanların yoğun ve yorucu geçen günlük çabalama hayatları dışında, bir nebze olsun rehavet ve eğlenceli vakit geçirme istekleri, insanları son dönemde popüleritesi artan ücretsiz okey oynamaya teşvik ediyor. Okey oynayan kişilerin kişiden şahsa farklılık yayınlayan en muzdarip oldukları konulardan birisi ise oyun içindeki taş dağıtma bölümü olarak biliniyor. Oyuncular sırayla taş dağıtırlar. Taş dağıtma sırası gelen oyuncu, kendi önünde dizili olan her deste taştan, sırası ile öncelikle tarafındaki arkadaşına, herkesten bir fazla taş vermek kaydı ile başlar. En son ise kendisi taşlarını alır ve fazla taşı olan oyuncunun ilk taşı atması ile oyun başlar.

Okey Tasları iyi mi dağıtılır

Okey Nasıl Oynanır?

Yıllardır, klasikleşmiş eğlenceli vakit geçirmeye imkân sunan oyunların başlangıcında gelen okey; oyuncuların ellerinde bulunan taşlardan aynı renkte olan sayıları, sırası ile yanyana dizerek, ya da değişik renkte olan taşlardan aynı rakamları yan yana getirerek oynadığı olabildiğince kolay bir oyun Bunun haricinde şayet oyuncular ellerinde bulunan taşlardan seri dizilim yapamıyorlar ise, aynı renk ve sayıdan oluşan çift taşları da biriktirerek gene ellerini açma imkânına haiz oluyorlar.

Okey Oyun Çeşitleri

Okey oyununda, düz okey olarak malum klasik okeyin dışında, son vakit oyuncuların olabildiğince tercih etmiş olduğu yüz bir okey oyun türü de bulunmakta. Yüz bir okey ise kendi içerisinde Katlamalı yüz bir, cezalı yüz bir gibi değişik türlerde oynanabiliyor.

okey taşları

Okey Oyun Kuralları

Klasik okey oyunu, yüz bir okeye göre daha kolay ve anlaşılır olan genel geçer olarak kabul edilmiş kuralları barındırıyor. Yüz bir okey ise, oyun çeşitliliği ile doğru orantılı olarak daha çok dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan kurallardan oluşuyor. Bu kuralların en dikkat edilmesi gerekeni; oyunculardan birisi elindeki seri taşların toplam rakam kıymeti yüz biri bulmuş olduğu anda açması gerektiği durumu olarak göze çarpıyor. Ayrıca bir oyuncu elini açtıktan sonra, öteki oyuncuların taş atarken atacakları taşın, yerdeki oluşturulan seri taşların devamı durumunda olup olmadığına dikkat etmesi gerekiyor. Eğer yerdeki serinin devamı durumunda bir taş atarlar ise işlek taş atmış olup, ceza puanı alıyorlar.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir