resim33226571

Canlı Okey Oyna

Canlı Okey Oyna

 

Günümüzde bilinmiş olduğu suretiyle her şey internetten yürümektedir. İnsanlar pandemiden kaynaklı evlerindeler. Bu da web kullanımını her geçen gün arttırıyor. Oyun olsun toplumsal medya olsun sosyalleşme olsun bütün bunların kullanması her geçen gün katlanarak artıyor. Tabi ki vakit geçirip birazcık olsun dünyadan uzaklaşabileceğiniz siteler de mevcut. Oyunokey.com gibi bu siteden okey oynayabilir, canlı radyo dinleyebilir, canlı sohbet edip bütün bu tarz şeyleri yaparken de 101 okey, renkli okey, düz okey, katlamalı okey gibi okey çeşitlerinin de tadını çıkarabilirsiniz. Canlı okey oynamak için birçok site webde mevcuttur.

 

 

 

101 Okey nelerdir iyi mi oynanır?

Yüz bir okey dört şahıs ile birden oldukça tur ile oynanır. Bu oyunda istenen netice olası olmasıyla birlikte azca puan alarak oyunu kazanmaktır. Tüm turların sonunda minimum puanı kazanmış olan oyuncu oyunun kazananıdır. Puanlar eldeki kalan taşların üstündeki sayılarla hesaplanır (örneğim: bir adet siyah 3 = 3 üç puan, bir adet kırmızı 11 = 11 puan). Oyun destelerden çekecek taş kalmayıncaya kadar oynanabileceği gibi kişilerden birinin elini bitirmesi ile de tamamlanabilir. Oyun belli başlı turlardan oluşur. (Örneğin: üç, beş, yedi, dokuz ya da on bir tur) bütün turlar kişilerden birinin elini tamamlamasına kadar devam eder.

 

Renkli okey nelerdir iyi mi oynanır?

Oyunu oynayan şahıs grubunun belirteceği renge göre sarı – siyah ya da kırmızı – yeşil aynısı renk gruplandırmaları tamamlandığında iki katı ceza verilir. Bu de demek oluyor ki elini bitiren oyuncu ortaya bıraktığı taş sarıysa ve oyunun başından beri okeyin rengi olarak sarı belirlenmişse bu vakada kaybeden şahıs ya da kişiler iki katı cezalandırma puanı alırlar.

 

Düz okey nelerdir iyi mi oynanır?

En malum türünde iki sette toplam yüz altı adet taş bulunur. Taşlar, birden on üçe kadar numaralandırılmış olup dört ayrı renge sarı, siyah, kırmızı, mavi renklere ayrılmıştır. Her rakamdan ikişer adet bulunur. Bulunanların yanı sıra bütün taşlar içinde toplam iki adet ‘yalan okey‘ ismi verilen taşlar da vardır. Oyunun başlangıcında bir şahsa on beş, kalan üç şahsa on dört taş dağıtılır. Istakasında on beş taş bulunan şahıs oyuna adım atar ve taş çıkartır. Kişiler her bir turda masadan ya da birbirlerinden (bir önceki kişiden) üst üste konulmuş durumdaki taşlardan bir adet taş alır ve ıstakasından bir adet taş çıkararak haiz olduğu taşları tamamlayıp oyunu bitirmek için çalışır. Oyunun daraldığı vakit zarfında elinde okey bulunan şahıs aslolan jokeri yere atıp bitti okey diyebilir. Yalancı okey taşı ile masada oluşturulan okey art arda perde kullanılmaz. Ancak kimse birbirinin ıstakasındaki taşları bilmesi imkansız ve göremez.

 

 Renkli Okey Nasıl Oynanır? Düz Okey Nasıl Oynanır? Okey oyna –  – oyun okey- katlamalı okey oyna, renkli okey oyna,  , eşli okey oyna, katlamasız okey oyna ,canlı okey oyna, 

 

 

 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir