resim28928144

Batak Oyna

 Online Batak Oyna

Online Batak Oyna bilinmiş olduğu suretiyle bir deste iskambil kağıdı ile oynanan bir oyundur. Tüm kağıt oyunlarında oynandığı gibi kağıtlar saat yönünün tersinde dağıtılır. Batak oyunun amacı size dağıtılmış olunan 13 tane kağıtla en çok eli almak olacaktır. Batak kağıtlarının içinde en kıymetli olan kağıtlar ise; as, papaz, vale, onlu ve kızdır.

Batak oyunu oynamak için 4 şahsa gereksinim vardır. Batak oyunu için kağıtları dağıtacak olan kişinin iskambil kağıtlarını ilk ilkin iyice bir karıştırması gerekmektedir. Solunda bulunan oyuncudan kağıdı kesmesini ister. Oyuncu bir deste olan iskambil kağıdını istediği yerden keser. Dağıtıcı olan bu şahıs kesişen kağıtları saat yönünün bilakis doğru talep eder birli olarak talep eder dörtlü olarak dağıtmaya başlar. Her oyuncuya 13 tane kağıt dağıtıldığından emin olduktan sonrasında oyun başlar. Oyuncunun eli açıksa ya da iyiyse 5 ya da daha üzeri söyleyebilir. Eli aleni değilse şayet bu sefer pas der. Diğer oyuncuların ellerine göre ihaleyi yükseltebilir. En yüksek sayısı söyleyen oyunu başlatmaktadır.

İhaleyi alan batak oyuncusu kuvvetli olan seriyi koz olarak söyler. Yere bir kağıt atarak öteki oyuncularında aynı seriden bir kağıt atmasını bekler. Eğer oyunculardan birinde aynı seri kağıt bulunmuyorsa yeni bir koz atması beklenir. Yere atılan kağıtlardan en yüksek değerdeki kağıdı atan oyuncu yerde bulunan bütün kağıtları toplar ve önüne koyar. Yerdeki kağıtları toplayan oyuncu için bu bir el demektir. Eli kazanan oyuncu istediği kağıdı atabilir. Canlı Batak oyunu oyuncuların elinde bulunan bütün kağıtlar bitene kadar devam eder. Oyun bittiğinde oyuncular kaç el alıysa ellerinde bulunan kağıtlar yazboza not tutulur. Fakat ihaleyi alan oyuncu dediği sayıyı alamadıysa şayet onun hanesine eksi olarak yazılmaktadır.

 

 Batak Oyunu Nasıl Oynanır? Kuralları Nedir ? 

 

l Batak oyununda kağıt dağıtılmadan ilkin mutlaka kesilmek zorundadır.

l Bir tür döndükten sonrasında bütün oyuncular pas derse son olarak olan dağıtıcının sağında bulunan oyuncuya ihale 4 ile kalır.

l İhaleyi alan oyuncu, söylemiş olduğu sayıyı alamazsa ya da dediği sayıdan 3 ya da daha çok rakam alırsa batar. Kendi hanesine almış olduğu ihale sayısı kadar eksi yazılır.

l İhaleyi almış olan oyuncu haricinde öteki oyuncularda minimum 1 el almak zorundadırlar. Hiçbir eli alamayan oyuncu ise ihale sayısı kadar batmış olur. Oyuncunun hanesine o denli eksi rakam yazılır.

l Batak oyununda koz çıkmadan yere koz atılmaz. Ancak ihaleyi alan oyuncunun elinde koz serisi bulunuyorsa elden kozlarını çekme imkanı vardır. Kozu çekmiş olduğu vakit öteki oyunculara koz vermek zorunda kalırlar. Eğer kozları bulunmuyorsa diledikleri kağıdı atabilirler.

l Batak oyununda her oyuncu mutlaka yere atılan kağıdı geçmek zorundadır. Kesinlikle en yüksek kağıdı atmak zorunda değilsiniz. Oyunun tempo şekline göre yerde bulunan kağıdı geçen bir kağıt atmanız kafi olacaktır.

l Genel olarak batak oyununun bitiş sayısı 51dir. 51 sayısında ilk ulaşan şahıs oyunu kazanmış sayılmaktadır.

Batak oyunu olabildiğince zevkli ve heyecanlı bir oyundur. Bundan kaynaklı olarak çevrimiçi şeklinde de oynayabileceğiniz programlar mevcuttur. Artık yanınıza birini bulup batak oynayalım diye beklemek zorunda kalmayacaksınız. Online batak oyunu vasıtası ile dilediğiniz yerde dilediğiniz vakit batak oyunu oynayabilirsiniz.

Online batak oyununda da kurallar aynıdır. Anında bir masaya oturarak doğrudan oyuna başlarsınız. Oyun seri bir halde ilerler ve siz oyunun büyüsüne kapılarak dönemin iyi mi geçtiğini anlamazsınız. Online batak oyna  günümüzde en çok oynanan oyunlardan bir tanesidir. Heyecanlı ve eğlenceli oyun yapısından kaynaklı devamlı oynayarak taktikler geliştirebilirsiniz.

 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir