resim87822339

5 Taş Nasıl Oynanır

İçindekiler

  • 1 5 Taş Oyunun Kuralları ​​​​​​​
  • 2 5 Taş Okey Oyna

Klasik çocuk oyunlarından biri olan 5 taş, daha ziyade derelerden toplanan ve misketten birazcık büyük olan muntazam yuvarlak taşlarla oynanıyor.

5 Taş Oyunun Kuralları ​​​​​​​

Belli sıralamayla havaya atılan taşların düşürülmeden yeniden tutulması kuralına dayanıyor. Tutulamadığı takdirde oyuncu yanmış oluyor. 5 taş oyunu 5 adet kademeden oluşuyor. Birler, ikiler, üçler, dörtler ve beşler kademelerini tamamlayan oyuncu, oyunu da kazanmış oluyor. Oyuncu hangi kademede yanarsa oyunu en başından değil, yeniden sıra kendisine geldiği zaman yandığı o kademeden oynamaya devam ediyor. En azca iki şahıs içinde oynanırken, üç ya da dört şahıs ile de oynanabiliyor.

5 taş oyna

İlk olarak, oyuncu tarzı ile oyuna başlanıyor. Bu seçim bir tekerleme ile yapılabileceği gibi oyuncuların beş taşı havaya atarak ellerinin arkaları ile tutma becerilerine göre de olabiliyor. ​​​​​​​Birler: Beş taş havaya atılıp yere özgür bırakılıyor. İçlerinden biri seçilerek alınıyor. O taş havaya atılırken aynı elle yerden taşlar ayrı ayrı toplanıyor. Havaya atılan taşı yakalayamaz ya da yerden taş toplarken öteki taşlara dokunulursa oyuncu yanıyor ve sıra bir öteki oyuncuya geçiyor.

5 Taş Okey Oyna

​​​​​​​İkiler: Beş taş havaya atılıyor ve yere özgür bırakılıyor. İçlerinden biri seçiliyor. O taş alınıp havaya atılırken bu defa taşlar ikişer olarak toplanmaya çalışılıyor. ​​​​​​​Üçler: Beş taş havaya atılarak yere özgür bırakılıyor. İçlerinden makul olan biri seçilerek alınıyor. O taş havaya atılırken yerdeki taşların üçü bir defada ve kalan biri de bir defada alınarak oyun basamağı tamamlanıyor.

​​​​​​​Dörtler: Beş taş havaya atılarak yere özgür bırakılıyor. İçlerinden biri alınıyor. O taş havadayken yerdeki dört taşın hepsi bir defada alınmaya çalışılıyor.

​​​​​​​Beşler: Oyunun bu son kademesinde taşlar yere özgür bırakılıp içlerinden makul olan biri alınıyor. Diğer elin baş parmağı ve orta parmağı açılarak yerde bir kare oluşturuluyor. Rakip oyuncu yerden bir taş göstererek kaleden son olarak geçmesini istediği taşı belirtiyor. Oyuncu seçip almış olduğu taşı havaya atarak yerdeki taşları ayrı ayrı kaleden geçiriyor.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir